REALITNÍ RÁDCE

RE/MAX Elite Reality 2


Prodej na vlastní pěst se nemusí vyplatit

Prodej na vlastní pěst se nemusí vyplatit

Sám se setkávám s řadou klientů, kteří chtějí prodat svou nemovitost sami, aby se vyhnuli provizím a získali více finančních prostředků. Nicméně, musím zdůraznit, že kvalifikovaný realitní makléř má odborné znalosti a zkušenosti, které jsou klíčové pro úspěšný prodej nemovitosti za nejvýhodnější cenu.
Nabídky některých podnikatelů, kteří slibují pomoc při prodeji nemovitosti s minimální fixní cenou a návrat peněz v případě neúspěšného prodeje, mohou být klamavé a mohou mít za následek nižší prodejní cenu. Protože tito podnikatelé nejsou specializovaní na realitní obchody, mohou prodávajícím nabídnout pouze omezené služby, jako například plánování prohlídek a základní stanovení ceny. Avšak, kvalifikovaný realitní makléř ví, že každá nemovitost je unikátní a má specifické vlastnosti, a proto má schopnost přizpůsobit prodejní strategii a stanovení ceny podle konkrétní situace.
Makléř může také nabídnout další služby, jako například právní poradenství, přípravu dokumentace a pomoc při vyjednávání s kupujícím. Díky tomu prodávající získají větší jistotu a zabezpečení během celého prodejního procesu. Makléři jsou také obeznámeni s místním trhem a mají přístup k databázi potenciálních kupujících, což může vést ke zrychlení prodeje a dosažení vyšší prodejní ceny.
Proto doporučuji, neváhejte a obraťte se na profesionály.

Zpět na výpis článků

Ceny nájmů trhají rekordy.

Ceny nájmů trhají rekordy

Neuplynul ani rok, co ceny nemovitostí překonávaly jeden historický mezník za druhým. Poptávka po vlastním bydlení byla tak vysoká, že realitní kanceláře pořádaly aukce, na kterých se jednotlivý zájemci přepláceli. Realitní trh se z poslední ekonomické recese poměrně rychle „oklepal“. Pokles cen nemovitostí, který započal těsně na konci roku 2008, se začal zastavovat již v roce 2013 a od roku 2014 jsme byli svědky pozvolného růstu cen nemovitostí. Výrazný zlom však nastal na jaře 2020 a to díky rozvolnění podmínek pro získání úvěru na bydlení, zrušení daně z nabytí nemovitosti a obavy z budoucí inflace.
Nyní to jsou kupující, kdo začíná určovat cenu - jejich ochota akceptovat nabídkovou cenu nebo umění vyjednat si cenu nižší. Mezi hlavní důvody obratu patří – ceny nemovitostí nebyly kupující ochotní akceptovat, skokové navýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení, zvýšení cen energií a mnoho dalších. To vše souvisí s poptávkou nejen po vlastním bydlení, ale i po nájmech. Ceny nájmů rostly v období únor až září 2022 nejrychleji za posledních 15 let a to o 10-30% dráž než na začátku letošního roku.

Zpět na výpis článků

Při koupi nemovitosti se ptejte i na to, co nevidíte.

Při koupi nemovitosti se ptejte i na to, co nevidíte.

Veškeré rozvody vody, kanalizace či plynu a jejich kvalita vypovídají podstatně o nemovitosti, kterou plánujete koupit. Je třeba vždy prověřit jejich stav, jinak Vás čeká nemilé překvapení. Představte si, že zakoupíte starší dům, který si pěkně zařídíte, a najednou přestane odtékat myčka. Přivolaný instalatér Vám sdělí, že není závada v čerpadle, ale kanalizaci a vám nezbude nic jiného než bourat a opravovat. U vody se vždy zajímejte, kde je uzávěr vody, požádejte o předložení dokumentů o vlastnictví vodovodní přípojky, nechte si zakreslit, kudy voda do objektu vede, také se zajímejte jak staré je vodovodní potrubí a pokud není nové, tak zjistit jak je staré a z jakého je materiálu.
U kanalizace je potřeba vědět zda je nemovitost napojena na obecní kanalizaci či má svou žumpu, čistírnu odpadních vod či jiné řešení. V případě obecní kanalizace je první důležitou informací stáří kanalizační přípojky, její vlastnictví a umístění revizní šachty. Jestliže má dům svou žumpu nebo ČOV, měl by stávající majitel předložit náklady na provoz. Také vedení kanalizace po pozemku musí být zmapováno.
Uvnitř domu je také nutné si vše prohlédnout, prověřit, nechat si doložit revizní zprávy (elektřina, kotel, komín apod.) a projektovou dokumentaci.
Člověk často podlehne prvnímu dojmu. Dům se mu líbí a to, co je uvnitř zdí, nepovažuje za důležité nebo věří řečenému. Nepodceňujte však technický stav domu. Nechte si předložit veškerou dokumentaci, a pokud máte pochybnosti, vezměte s sebou na prohlídku odborníka.

Zpět na výpis článků

Realitní kancelář RE/MAX Elite Reality 2 je provozována společností HTM Group s.r.o., IČ 26834111, se sídlem Dělnická 752/78, Havířov - Prostřední Suchá, PSČ 73564, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 40107, a je součástí sítě realitních kanceláří RE/MAX v České republice.