REALITNÍ RÁDCE

RE/MAX Elite Reality 2


Ceny nájmů trhají rekordy.

Ceny nájmů trhají rekordy

Neuplynul ani rok, co ceny nemovitostí překonávaly jeden historický mezník za druhým. Poptávka po vlastním bydlení byla tak vysoká, že realitní kanceláře pořádaly aukce, na kterých se jednotlivý zájemci přepláceli. Realitní trh se z poslední ekonomické recese poměrně rychle „oklepal“. Pokles cen nemovitostí, který započal těsně na konci roku 2008, se začal zastavovat již v roce 2013 a od roku 2014 jsme byli svědky pozvolného růstu cen nemovitostí. Výrazný zlom však nastal na jaře 2020 a to díky rozvolnění podmínek pro získání úvěru na bydlení, zrušení daně z nabytí nemovitosti a obavy z budoucí inflace.
Nyní to jsou kupující, kdo začíná určovat cenu - jejich ochota akceptovat nabídkovou cenu nebo umění vyjednat si cenu nižší. Mezi hlavní důvody obratu patří – ceny nemovitostí nebyly kupující ochotní akceptovat, skokové navýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení, zvýšení cen energií a mnoho dalších. To vše souvisí s poptávkou nejen po vlastním bydlení, ale i po nájmech. Ceny nájmů rostly v období únor až září 2022 nejrychleji za posledních 15 let a to o 10-30% dráž než na začátku letošního roku.

Zpět na výpis článků

Při koupi nemovitosti se ptejte i na to, co nevidíte.

Při koupi nemovitosti se ptejte i na to, co nevidíte.

Veškeré rozvody vody, kanalizace či plynu a jejich kvalita vypovídají podstatně o nemovitosti, kterou plánujete koupit. Je třeba vždy prověřit jejich stav, jinak Vás čeká nemilé překvapení. Představte si, že zakoupíte starší dům, který si pěkně zařídíte, a najednou přestane odtékat myčka. Přivolaný instalatér Vám sdělí, že není závada v čerpadle, ale kanalizaci a vám nezbude nic jiného než bourat a opravovat. U vody se vždy zajímejte, kde je uzávěr vody, požádejte o předložení dokumentů o vlastnictví vodovodní přípojky, nechte si zakreslit, kudy voda do objektu vede, také se zajímejte jak staré je vodovodní potrubí a pokud není nové, tak zjistit jak je staré a z jakého je materiálu.
U kanalizace je potřeba vědět zda je nemovitost napojena na obecní kanalizaci či má svou žumpu, čistírnu odpadních vod či jiné řešení. V případě obecní kanalizace je první důležitou informací stáří kanalizační přípojky, její vlastnictví a umístění revizní šachty. Jestliže má dům svou žumpu nebo ČOV, měl by stávající majitel předložit náklady na provoz. Také vedení kanalizace po pozemku musí být zmapováno.
Uvnitř domu je také nutné si vše prohlédnout, prověřit, nechat si doložit revizní zprávy (elektřina, kotel, komín apod.) a projektovou dokumentaci.
Člověk často podlehne prvnímu dojmu. Dům se mu líbí a to, co je uvnitř zdí, nepovažuje za důležité nebo věří řečenému. Nepodceňujte však technický stav domu. Nechte si předložit veškerou dokumentaci, a pokud máte pochybnosti, vezměte s sebou na prohlídku odborníka.

Zpět na výpis článků

Vyznáte se v realitních inzerátech?

Vyznáte se v realitních inzerátech?

Když si pročítáte realitní inzeráty, tak můžete dost často narazit na pojmy či zkratky, kterým nemusí vždy každý správně rozumět, přitom některé pojmy jsou docela podstatné, jako například to, jak velký bude váš byt. To, že druhé nadzemní podlaží je označováno jako první patro a ne druhé, už většina tuší.

Co se, ale skrývá například pod zkratkami OV a DV?
OV znamená osobní vlastnictví, čili byt či jiná nemovitost je v soukromém vlastnictví osoby. Pokud Vám někdo nabízí byt v OV, měl by být zapsán sám nebo s dalším spoluvlastníkem na listu vlastnictví. Dejte si pozor na to spoluvlastnictví, s prodejem musí souhlasit všichni spoluvlastníci.
DV znamená družstevní vlastnictví, čili byt je v majetku bytového družstva a člen družstva má byt v pronájmu. V případě, že budete kupovat družstevní byt, tak nejde přímo o koupi, ale o převod družstevního podílu.

Víte, jaký je rozdíl mezi podlahovou plochou, užitnou plochou a obytnou?
Podlahová plocha je součtem celé plochy bytu vč. vnitřních příček, ploch zakrytých zabudovanými předměty, jako jsou skříně ve zdech, vana, sprchovací kout a podobné pevně vestavěné zařizovací předměty. Užitná plocha je výměra jednotlivých místností, kde se nezapočítávají příčky, ale počítají se vestavěné prvky a k tomu navíc rozměry sklepu, balkónu či terasy a to v případě, že jsou výhradně používaný vlastníky daných bytových jednotek. Obytná plocha vymezuje pouze vnitřní výměry obytných místností, ale pouze těch určených k bydlení. Tato výměra nezahrnuje například koupelny, chodby, šatny, komory a podobné prostory. V případě, že něčemu v inzerátu nerozumíte, raději se obraťte na daného makléře a nechte si vše vysvětlit.

Zpět na výpis článků

Realitní kancelář RE/MAX Elite Reality 2 je provozována společností HTM Group s.r.o., IČ 26834111, se sídlem Dělnická 752/78, Havířov - Prostřední Suchá, PSČ 73564, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 40107, a je součástí sítě realitních kanceláří RE/MAX v České republice.