REALITNÍ RÁDCE

RE/MAX Elite Reality 2


Ceny nájmů trhají rekordy

Ceny nájmů trhají rekordy

Neuplynul ani rok, co ceny nemovitostí překonávaly jeden historický mezník za druhým. Poptávka po vlastním bydlení byla tak vysoká, že realitní kanceláře pořádaly aukce, na kterých se jednotlivý zájemci přepláceli. Realitní trh se z poslední ekonomické recese poměrně rychle „oklepal“. Pokles cen nemovitostí, který započal těsně na konci roku 2008, se začal zastavovat již v roce 2013 a od roku 2014 jsme byli svědky pozvolného růstu cen nemovitostí. Výrazný zlom však nastal na jaře 2020 a to díky rozvolnění podmínek pro získání úvěru na bydlení, zrušení daně z nabytí nemovitosti a obavy z budoucí inflace.

Nyní to jsou kupující, kdo začíná určovat cenu - jejich ochota akceptovat nabídkovou cenu nebo umění vyjednat si cenu nižší. Mezi hlavní důvody obratu patří – ceny nemovitostí nebyly kupující ochotní akceptovat, skokové navýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení, zvýšení cen energií a mnoho dalších. To vše souvisí s poptávkou nejen po vlastním bydlení, ale i po nájmech. Ceny nájmů rostly v období únor až září 2022 nejrychleji za posledních 15 let a to o 10-30% dráž než na začátku letošního roku.

ZPĚT NA REALITNÍHO RÁDCE

Realitní kancelář RE/MAX Elite Reality 2 je provozována společností HTM Group s.r.o., IČ 26834111, se sídlem Dělnická 752/78, Havířov - Prostřední Suchá, PSČ 73564, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 40107, a je součástí sítě realitních kanceláří RE/MAX v České republice.