REALITNÍ RÁDCE

RE/MAX Elite Reality 2


DRUŽSTEVNÍ NEBO OSOBNÍ VLASTNICTVÍ BYTU?

Družstevní nebo osobní vlastnictví bytu?

Na začátek bych definoval rozdíl mezi družstevním vlastnictvím a osobním. Byt v dr. vl. je něco mezi bydlením vlastním a nájemním. Dům je v katastru nemovitostí zapsán jako jeden celek vlastněný bytovým družstvem, který pronajímá byty svým členům. Členové družstva nevlastní byty přímo, ale vlastní pouze družstevní podíl. U bytů v os. vl. jsou jejich vlastníci uvedení přímo v katastru nemovitostí.
Bytové družstvo má své stanovy a orgány. Členové družstva pak mají možnost prostřednictvím svého hlasu na členské schůzi ovlivňovat činnost „svého" družstva, mají právo nahlížet do účetních dokladů družstva a mohou být voleni do orgánu družstva. V domě s byty v os. vl. vzniká podle zákona v každém domě s nejméně pěti byty, kdy alespoň tři byty jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků společenství vlastníků jednotek (SVJ), které má také své orgány i stanovy. Členové družstva platí nájemné bytovému družstvu, které zahrnuje poplatky za služby (teplo, teplá a studená voda), splátku za revitalizaci, daň z nemovitosti a fond oprav. Elektřinu a plyn si členové platí navíc a samostatně. Vlastníci bytů platí poplatky za služby (el., plyn, vodné, stočné, teplo), ale také platby spojené se správou domu, opravy a rekonstrukce na společných částech domu.
U družstevního bytu neplatí daň z nemovitosti přímo členové družstva, platí ji družstvo, ale členové ji mají započítanou v nájmu. U vlastního bytu daň z nemovitosti platíte samostatně.
Družstevní podíl můžete prodat bez souhlasu družstva, pokud nemáte žádné závazky vůči družstvu. Je potřeba počítat s tím, že byty v os. vl. jsou dražší než byty v dr. vl. Je tedy zřejmé, že rozdíly mezi dr. vl. a os. vl. existují a je pouze na Vás jaký typ vlastnictví si zvolíte.

ZPĚT NA REALITNÍHO RÁDCE

Realitní kancelář RE/MAX Elite Reality 2 je provozována společností HTM Group s.r.o., IČ 26834111, se sídlem Dělnická 752/78, Havířov - Prostřední Suchá, PSČ 73564, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 40107, a je součástí sítě realitních kanceláří RE/MAX v České republice.