REALITNÍ RÁDCE

RE/MAX Elite Reality 2


Jak si lze prověřit budoucího nájemníka?

Jak si lze prověřit budoucího nájemníka?

Jako realitní makléř doporučuji před podepsáním nájemní smlouvy důkladně prověřit nájemníka.
Zjistěte jeho bezdlužnost z veřejných rejstříků, jako jsou centrální evidence exekucí, Bankovní a Nebankovní registr klientských informací a SOLUS. Získejte také informace o nájemníkově zaměstnání, jako jsou typ pracovní smlouvy (na dobu určitou či neurčitou), úvazek, pozice a výše příjmu. To Vám pomůže posoudit, zda bude nájemník dostatečně solventní. Můžete požádat o výpis z účtu, kam mu chodí výplata, což Vám ukáže, zda je placen pravidelně. Také na sociálních sítích můžete zjistit něco o životě nájemníka.
V nájemní smlouvě by měla být zahrnuta vratná kauce (jistota). Jistota je důležitým nástrojem k zajištění toho, aby nájemník nezmizel s dluhem nebo, aby po ukončení nájmu odevzdal byt a jeho zařízení v pořádku. Jistota nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného. Při ukončení nájmu se jistota vrací nájemci, případně z ní pronajímatel hradí dluhy či škody, které nájemce způsobil.
Při předávání bytu sepište podrobně předávané vybavení a jeho stav, případně připojte fotodokumentaci. V případě exekuce na nájemníka budete mít k dispozici tyto důkazy pro ochranu svého majetku. Včasně komunikujte s nájemníkem a řešte potíže, jako je přestěhování do menšího bytu nebo domluva na splátkovém kalendáři.

ZPĚT NA REALITNÍHO RÁDCE

Realitní kancelář RE/MAX Elite Reality 2 je provozována společností HTM Group s.r.o., IČ 26834111, se sídlem Dělnická 752/78, Havířov - Prostřední Suchá, PSČ 73564, zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 40107, a je součástí sítě realitních kanceláří RE/MAX v České republice.